Biti začetnik v risanju ni lahko. Sam sem bil tam… veliko predolgo. Nisem vedel kje začeti, kako se lotiti učenja in kam se naj obrnem, da pridobim pravo znanje in usmeritev na svoji risarski poti.
Verjetno se boste strinjali z mano, da ni hujšega občutka kot to, da dobite navdih narisati nekaj res originalnega in potem risba ne izpade tako, kot ste si zamislili. V glavi imate popolno sliko, ki bi jo radi ustvarili. Ko pa jo želite prenesti na papir nikakor ni podobna tisti iz glave. Še več, tako popačena je in nepravilna, da vas mine risati za vedno.
Nekaj na risbi ne štima pa ne veste kaj je to. Enostavno ne vidite, kje se je zalomilo, da risba ni izpadla po vaših željah. Zato začnete brisati in popravljati v upanju, da se jo bo dalo popraviti, vendar z vsakim popravkom postaja še hujša. In kmalu vas mine, da bi še sploh kdaj v roke prijeli svinčnik in papir.
Ko se učite novih veščine, je težko biti potrpežljiv. Vendar pa biti začetnik ne pomeni, da je vse slabo! Kot začetnik imate v sebi še vedno tisto pristno navdušenje nad risbo in pristno ljubezen do ustvarjanja, ki jo marsikateri profesionalec čez čas izgubi, ko pozabi ustvarjati in risati zase.
Tukaj sem zbral nekaj nasvetov, da vam pomagam prebroditi začetniške težave in vas usmerim na pravo pot, ki vas bo lažje in hitreje pripeljala do željenih rezultatov v risanju ali v bilo kateri drugi zvrsti likovne umetnosti. Upam, da vam bodo koristili.
1. Najprej se takoj naučite osnov risanja
Osnove risanja ali bilo katere druge umetnosti so gradniki, ki omogočajo naprednejše delo. Te morate vaditi vse življenje, tudi če menite, da jih že poznate in dobro obvladate.
Pri risanju so te osnove: oblika, forma, perspektiva, anatomija, svetloba in senca, teorija barv in kompozicija. Brez razumevanja teh načel bodo vaše risbe in slike videti napačno in čudno, vi pa nikakor ne boste mogli ugotoviti, zakaj.
Pogost mit pri risanju je, da se morate naučiti pravil risanja le takrat, če želite risati popolnoma realistične risbe. In da tega znanja osnov ni treba imeti, če želite risati stilizirane like, risane junake, otroške slikanice, stripe ali karikature, modne ilustracije ali abstraktne umetnine. Pa to ni res!!!
Vse izhaja iz osnov. Najprej je potrebno obvladati realistično risbo z vsemi osnovami, potem pa lahko nadgradite svojo risbo s svojim originalnim stilom in zvrstjo. Pravila lahko kršite šele takrat, ko jih obvladate. Tako je dejansko povsod.
Zgornje trditve vam lahko potrdim iz lastnih izkušenj. Ko sem začel bolj resno stopati v svet risanja, nisem bil dovolj pozoren na osnove, ker so bile videti zastrašujoče in so se mi zdele nepomembne za zvrst risbe, ki sem jo jaz želel razvijati- to je bil strip in otroške ilustracije.
Dejansko sem se bal, da bi komu po naročilu narisal kaj realističnega (portret, žival, hišo,…). Vedno sem se izmikal z stilizirano risbo v stilu otroške ilustracije ali karikature. V tistem času tudi moje karikature niso bile na nivoju, ki sem ga želel imeti, kljub temu, da sem dnevno več let prakticiral risanje karikatur. Enostavo je na obrazih in stilsko popačeni anatomiji nekaj manjkalo.
Zato sem se pri risanju pogosto izogibal stvarem, ki jih nisem znal narisati oziroma bi jih moral risati realistično. Na drugi strani pa sem se tudi počutil zelo omejenega pri razvijanju svojega lastnega stila, saj so moje stilizirane risbe bile preveč podobne druga drugi in nikakor niso imele fleksibilnosti, ki sem jo želel (liki so bili zelo togi tudi pri dinamičnih pozah). Da ne govorim o času, ki sem ga porabil, da sem bil zadovoljen z določeno risbo. Kar sedaj običajno narišem v nekaj minutah sem včasih potreboval ure in ure. Pa še vseeno me je bilo pogosto sram pokazati svoje risbe.
In to me je pripeljalo do naslednjega nasveta…
2. Ne bojte se neuspeha
Če vas je strah neuspeha, je to običajno simptom globljega strahu, s katerim se še niste spopadli.
Moj strah pred neuspehom je bil povezan s sramom in možnim ponižanje pred drugimi, če bi jim pokazal risbe in bi se mi smejali.
Če se bojite ponižanja tako kot jaz, se spomnite, da niste ne najboljši ne najslabši. Ste na poti razvoja in prehoditi je potrebno vsako posamezno stopničko do uspeha. In ni vas treba biti sram, da ste na začetku stopnišča niti vas ni treba biti sram za stopničke, ki ste jih prehodili. Marsikdo ne pride niti tako daleč kot vi.
Strah pred neuspehom me je vodil tudi v perfekcionizem, ki mi je več škodoval kot koristil. Tudi, ko sem vadil sem želel, da je vsaka skica popolna. Zakaj? Zato, ker sem mislil, da če bo kdo kdaj videl mojo skicirko, da bo opazil, da ne znam dobro risati. Zato sem želel, da so tudi v skicirki vse skice popolne. In tako sem že v osnovi negiral bistvo vadbe in skiciranja- da čimveč rišem, da vadim in da ob tem uživam kljub veliko neuspelih skic.
Zapomite si, vsi vrhunski umetniki, športniki, znanstveniki imajo za sabo nešteto neuspelih poskusov, preden so prišli do svojih zmag, odkritij in vrhunskih umetnin. Pot uspeha je tlakovana z nešteto padcev in neuspehov. In to je edina pot.
In pri napredku vam bodo pomagala tudi prava orodja…
3. Uporabite prave materiale
Vem, da je zelo mamljivo uporabiti najcenejše razpoložljive materiale, ker se enostavno še niste pri sebi odločili, če se želite risanju posvetiti bolj predano ali ne. A kljub temu so kvalitetni risarski materiali nujni, če želite doživeti pristno izkušnjo ustvarjanja umetnosti.
Šolski material za risanje je v redu, vendar se zavedajte, da z razredčenimi barvami in navadnim papirjem ne boste dosegli profesionalnih rezultatov. Vzemimo za primer akvarelno tehniko. Akvarel je še posebej zahteven glede kakovosti materialov, saj številne tehnike ne bodo delovale, če papir ne bo 100-odstotno bombažen. Prav tako čopiči, ki ne vpijejo dovolj vode nimajo svojega mesta pri kvalitetni izvedbi akvarelne slike.
Prav tako, če pogledamo samo risanje z grafitnimi svinčniki na papir. Že tu potrebujemo svinčnike različnih trdot ter papir, ki zdrži trdo grafitno konico pri trših (H) svinčnikih.
In tako pripravljeni potrebujete le še dober navdih za risanje…
4. Navdih poiščite na nenavadnih mestih
Ooooo. Ta navdih. Pride lahko iz najbolj nepričakovanih mest. Nič ni narobe, če vas navdihuje nekaj popularnega in priljubljenega, na primer film ali videoigra, znamenita mesta in stavbe, najnovejši avtomobili in tehnologija, modna oblačila in filmski zvezdniki,…
Vendar, vaša umetnina bo bolj izvirna, če boste te ideje združili z zamislimi, ki ste jih dobili od drugod, iz manj priljubljenih virov.
Ali imate radi kakšno knjigo ali televizijsko oddajo? Ali pa radi poslušate glasbo, ob katerem ste odraščali in vas spravi v dobro voljo? Kaj pa vsakodnevni dogodki, ki so v vas sprožili dobre ali slabe občutke? Recimo prijetno kramljanje s prijateljico v najljubšem lokalu ob kavici in rogljičku? Sprehod v gozdu in mimo priskaklja srnica z mladičkom? Tekma, na kateri vaš sin ali vnuk doseže gol in ste bolj veseli kot on? Kaj pa določen čas ali kraj v vašem življenju, ki ga nihče drug ne vidi enako kot vi?
Kot vidite, primerov za navdih je ogromno in vsi prihajajo iz vašega življenja. In takrat, ko ste v določeno stvar čustveno vpeti, ste že na dobri poti, da vas navdihne za novo risbo. Čustva so tista, ki vam bodo dajala največ zadovoljstva, vztrajnosti in veselja pri risanju. Rišite stvari, ki jih čutite.
5. Kaj pa domišljija?
Ja, domišljija je pa še en korak naprej na vaši ustvarjalni poti. Tu se vam odprejo vrata v popolnoma nov umetniški svet, ki ga vidite samo vi in nihče drug. In s tem, da ga znate narisati na papir, ga boste lahko pokazali tudi celemu svetu.
Seveda priporoča, da v štartu najprej začnete risati in prerisovati stvari iz vaše okolice. To kar vidite. Lahko so to stvari iz vaše kuhinje, delavnice, vsakdanji predmeti in stvari, ki jih imate ob sebi ali jih vsak dan gledate (avtomobili, stavbe, klopi v parku, mostovi, čolni,…) Tudi stvari iz narave, kot so rože, drevesa, živali, rastline, pokrajine, jezera in še marsikaj so motivi, ki vas lahko navdihnejo in dajo veselje za vadbo risanja.
Nato pa se počasi začnite posluževati z domišljijo in se potopite v svet idej, ki jih vaši možgani že itak imajo vsak dan.
Recimo primer: Ste ob Blejskem jezeru na izletu, vidite labode in pletne, ki prevažajo ljudi na Blejski otok. Nad gradom pa počasi zahaja sonce. Par dni nazaj, pa je vaša zajkla povrgla tri mladičke. Moja domišljija bi v tem primeru kreirala sledečo sceno: Pletno vozi elegantno oblečen labod, v pletni pa se nahaja zajčji par (naša zajkla in njen izbranec), kako se zaljubljeno gledata in uživata v vožnji. V ozadju pa je viden otok, za njim pa barvita scena sončnega zahoda. Sonce zahaja in meče senco gradu na jezero, ta senca na vodi pa je v obliki treh majhnih zajčkov.
Tako recimo deluje moja domišljija. Vaša bi bila v tem primeru sigurno drugačna. In ravno v tem je čar- domišljija je neskončna. Samo dovolite ji, da se vam prikrade v misli!
6. Vzemite si čas.
Za vsako stvar si je potrebno vzeti čas. In pika. Malcom Gladwell je zapisal znamenito pravilo 10.000-ih ur v svoji uspešnici Outliers- The Story of Success. To pravilo, potrjeno tudi s strani znanstvenikov pravi, da za uspeh v katerikoli panogi je v povprečju potrebno porabiti 10.000 ur dela, učenja in vadbe. In to ne glede na vaš talent. 10.000 ur predstavlja 2-3 ure vadbe na dan naslednjih 10 let- in postali boste vrhunski mojster v risanju.
Seveda, če želite ohraniti risanje samo kot hobi boste do več kot zadovoljivih rezultatov prišli že po nekaj letih vadbe vsaj pol ure na dan. Od vas je odvisno, kako globoko se želite potopiti v svet risanja.
Za na konec pa še skriti nasvet: zelo pomembno vlogo pri učenju in treniranju risanja igra vaše mentalno stanje. Vaša čustva. Če pristopate k učenju z nekim notranjim žarom in veseljem, potem ste bolj dovzetni do vsebin, ki se jih učite in jih hitreje absorbirate vase. Po najnovejših raziskavah lahko to za 30-70 procentov pohitri vaš napredek. Da stopite v pravo mentalno stanje lahko pomaga glasba ali določena hrana, ki vam je všeč.
Drugače pa, če je risanje vaša ljubezen, potem ste pripravljeni risati celo življenje in tako boste slej ali prej prišli do stopnje, ki vam bo omogočala kvalitetno izražati vaše ideje v glavi in navdih v srcu.
Vse življenje se učimo in nikoli ne pridemo do končne točke. Vedno smo lahko še boljši, ne glede na to, kje se trenutno nahajamo. Sam sem se že velikokrat pogovarjal z mojstri risbe in z mnogimi mojimi mentorji, ki so mi govorili, da se še vedno učijo in vidijo še dolgo pot napredka pred sabo. Takrat mi ni bilo jasno, kaj točno želijo povedati, saj so zame bili popolni v svoji risbi.
Pri učenju risanja bodite pozorni še na eno stvar, ki sem jo sam pri sebi opazil. Ko sem se načrtno začel učiti osnove risanja dolgo časa nisem opazil nobenega napredka pri svoji risbi. Nato pa se je po več mesecih kar naenkrat pojavila neka sproščenost pri risanju in hitrost risanja se je hkrati bistveno pohitrila.
Biti začetnik v čemer koli je mučno, umetnost pa je zapletena, ker vam nobena konkretna načela in izobraževanja ne povedo natančno, kako si nekaj predstavljati v glavi in to spraviti na papir. Obstajajo pa osnove, ki eksponentno izboljšujejo vaše spretnosti in sčasoma boste spoznali način in proces dela, ki vam najbolj odgovarja.
Uživajte v tem čudovitem popotovanju in se nikoli ne ustavite!
V kolikor pa želite svoje prve korake narediti pod skrbnim očesom mentorja in se naučiti risati po preverjenem načrtu korak za korakom, pa me le kontaktirajte.
Kako poteka delo z mano?
Najprej z vsakim posameznikom naredim 30 minutni klic, kjer se pogovoriva o željah, ciljih in zvrsti risbe, ki vas zanima.
Nato pa predlagam individualni ali skupinski tečaj učenja po programih, ki jih imam na voljo.
In tako vas v najkrajšem možnem času popeljem od začetnika do umetnika 🙂