Odprti so vpisi v novo šolsko leto! Zagotovi si svoje mesto že zdaj! Prvi mesec nudimo 30% popust. Več…

HomeLikovno ustvarjanjeGrafikePrednosti risanja in slikanja v starejših letih
courses 2

Prednosti risanja in slikanja v starejših letih

Ko ljudje vstopajo v poznejša obdobja svojega življenja, pogosto iščejo aktivnosti, ki so ne le prijetne, ampak tudi koristne za njihovo zdravje in dobro počutje. Risanje je ena izmed takšnih aktivnosti, ki ne prinaša le veliko užitka, temveč lahko pomembno prispeva k kakovosti življenja v starejših letih. Skozi leta mojega delovanja na področju poučevanja risanja sem spoznal kar nekaj ključnih prednosti, ki jih risanje prinaša starejšim osebam. Spodaj sem zbral deset prednosti, ki upam, da vas bodo vspodbudile, da morda ponovno primete v roke svinčnik, ne glede na vaša zemeljska leta 🙂

 

  1. Izboljšanje motoričnih sposobnosti

Risanje zahteva določeno mero natančnosti in koordinacije rok, kar je dober način za vzdrževanje in izboljšanje fine motorike. Redno držanje svinčnika ali čopiča in natančno gibanje rok lahko pomagata izboljšati motorične sposobnosti, ki počasi zamirajo s staranjem.

 

  1. Krepitev kognitivnih funkcij 

Risanje spodbuja možgansko aktivnost in pomaga ohranjati miselno ostrino. Ko rišemo, naši možgani delujejo na več ravneh – od razmišljanja o kompoziciji in postavitvi elementov na risbi do izbire barv in opazovanja detajlov. To lahko pripomore k ohranjanju in celo izboljšanju kognitivnih funkcij, kot sta spomin in sposobnost reševanja problemov.

 

  1. Zmanjševanje stresa

Risanje ima terapevtski učinek; deluje kot oblika meditacije, saj omogoča, da se posameznik osredotoči na sedanji trenutek in odmisli vse zunanje skrbi in strahove. Ta proces ustvarjalnega izražanja lahko zmanjša občutke tesnobe in depresije, ki so pogosti pri starejših.

 

  1. Izboljšanje samozavesti 

Učenje nove veščine ali izboljšanje obstoječe lahko znatno poveča samopodobo. Ko starejši vidijo, kako se njihove risarske sposobnosti izboljšujejo, se počutijo bolj samozavestni in zadovoljni s svojimi dosežki. Prai užitek mi je, ko pride kakšen starejši učenec k meni in mi začne ponosno kazati napredek v risbah, ki jih je narisal.

 

  1. Spodbujanje socialnih interakcij

Skupinske umetniške dejavnosti lahko starejšim omogočajo, da se povežejo med sabo, saj jih zanima ista dejavnost. To je priložnost za izmenjavo idej, učenje drug od drugega in vzpostavljanje prijateljstev, kar je za mnoge starejše ključnega pomena za občutek pripadnosti in sreče.

 

  1. Ohranjanje ročnih spretnosti

Risanje ni samo mentalna dejavnost, ampak tudi fizična. Delo z rokami pomaga ohranjati gibljivost prstov in zapestij, kar je še posebej pomembno za ljudi, ki se borijo z artritisom ali drugimi stanji, ki vplivajo na njihove roke.

 

  1. Emocionalno izražanje

Risanje omogoča starejšim, da izrazijo svoja čustva in občutke na nekonflikten in konstruktiven način. Umetnost jim omogoča, da povedo zgodbe brez besed, kar je še posebej koristno za tiste, ki morda težje komunicirajo verbalno. Sam spadam v to skupino in veliko lažje nekaj narišem kot povem.

 

  1. Spodbujanje občutka dosežka

Dokončanje risbe ali slike lahko prinese velik občutek zadovoljstva in dosežka. Vsak nov projekt, hobi ali dejavnost je nova priložnost za postavitev in doseganje ciljev, ne glede na to, kako majhni so ti cilji.

 

  1. Ponovno odkrivanje sebe

Risanje lahko starejšim omogoči, da raziskujejo in izražajo vidike svoje osebnosti, ki so jih morda v prejšnjih letih zanemarili ali zatirali. Umetnost jim omogoča, da raziščejo nove interese ali obudijo stare strasti. Zelo veliko je takšnih, ki pridejo k meni na tečaje in mi razlagajo, kako zelo radi so risali v mladosti. Potem pa jim je življenje prineslo toliko drugih izzivov, da so morali to svojo strast opustiti. Sedaj v pokoju pa si spet dovolijo poslušati sami sebe in se radi vračaji k risanju.

 

  1. Izboljšanje kakovosti življenja

Na splošno ima risanje pozitiven vpliv na kakovost življenja. Ponuja priložnost za stalno učenje, izražanje in povezovanje, kar je ključnega pomena za ohranjanje duševnega, emocionalnega in socialnega zdravja.

 

V starejših letih risanje ni le prijeten hobi, ampak lahko služi kot pomemben vir za izboljšanje celostnega zdravja in dobrega počutja. Vsekakor je vredno razmisliti o vključitvi te dejavnosti v dnevno rutino, ne glede na prejšnje izkušnje z umetnostjo. Konec koncev, nikoli ni prepozno za začetek novega poglavja polnega barv in ustvarjalnosti. Sploh, če ti ta daje občutek samoizpolnjenosti, potrditve v svetu in s kakšno razstavo tud kak dodaten evro v denarnico.

 

V kolikor se vidiš v zgornjih odstavkih in bi si želel obuditi svojo staro strast do risanja me prosim kontaktiraj in ti z veseljem pomagam, da zakorakaš na svojo umetniško pot.

 

Povzetek:

Risanje v starejših letih ponuja številne koristi, vključno z izboljšanjem motoričnih in kognitivnih sposobnosti, zmanjševanjem stresa ter spodbujanjem socialnih interakcij. Ta ustvarjalna dejavnost ne le izboljšuje samozavest in emocionalno izražanje, temveč tudi povečuje kakovost življenja, kar starejšim omogoča, da ohranijo duševno, emocionalno in socialno zdravje.

Deli:

Leave A Reply

Vaš e-naslov ne bo objavljen. * označuje zahtevana polja

Kategorije

Morda bi te zanimalo tudi...

Biti začetnik v risanju ni lahko. Sam sem bil tam… veliko predolgo. Nisem vedel kje začeti, kako se lotiti učenja...
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy...
Lorem Ipsum is simply dummy text of the printing and typesetting industry. Lorem Ipsum has been the industry’s standard dummy...